Ο Γάζωρος έχασε το τρίποντο… στο 94’ με πέναλτι, ενώ είχε προηγηθεί στο 85’!

Ο Εθνικός Γαζώρου το βράδυ της Δευτέρας έφυγε από το Αγρίνιο με τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) κόντρα στον Παναιτωλικό, με γκολ που δέχθηκε στο 94’ με πέναλτυ. Αν και βρέθηκε στο τέλος του πρώτου μέρους να χάνει με 1-0 (Κούσα) , κατόρθωσε να γυρίσει το παιχνίδι, αρχικά ισοφαρίζοντας τον Παναιτωλικό στο 72′ και στη συνέχεια να πάρει προβάδισμα στο σκορ (1-2) από το τραγικό λάθος του Τακίδη που μπερδεύτηκε και έδωσε έτοιμο γκολ στον Γκογκα. Ο Παναιτωλικός που πίεσε  κέρδισε πέναλτι  με τον Φαβάλι στο 94’και ο Κουτσοσπύρος που ανέλαβε να το εκτελέσει έγραψε το τελικό 2-2.

Πολύ καλό ξεκίνημα για τον Παναιτωλικο που πίεσε από το πρώτο λεπτό για να σκοράρει. Κινητήριος μοχλός του Παναιτωλικου ο Γιανεφ που είχε και δοκάρι στο πρώτο δεκάλεπτο ύστερα από αριστουργηματικό εκτέλεση φάουλ λίγο έξω απο την μεγάλη περιοχή.

Από την άλλη ο Εθνικός Γαζωρου είχε στηθεί με σαφή αμυντικό προσανατολισμό, έδωσε χώρο στον Παναιτωλικο και προσπάθησε να χτυπήσει με αντεπιθέσεις.

Μετά το πρώτο 20λεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, λόγω και της βροχής, καθώς ο αγωνιστικός χώρος άρχισε να βαραίνει και οι κινήσεις των παικτών έγιναν πιο δύσκολες. Ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που έκανε τις ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το δεύτερο δοκάρι του Γιανεφ σε εκτέλεση φάουλ, απο το ίδιο σημείο με το πρώτο και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

Στο τέλος του του ημιχρόνου, ήρθε ο Κουσας στο 40′ να ανοίξει το σκορ με κοντινό σουτ μετά απο σέντρα του Γκολια στην καρδιά της περιοχής του Αποστολιδη και να δώσει «καρπούς» στις συνεχόμενες ευκαιρίες του Παναιτωλικου.

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και ο Εθνικός Γαζωρου μπήκε πιο δυνατά δείχνοντας πιο κινητικός και να προσπαθεί να επιτεθεί χωρίς όμως να κάνει ουσιαστική ευκαιρία. Από την άλλη ο Παναιτωλικος είχε και τρίτο δοκάρι με τον Πάσα αυτή τη φορά. Και  ενώ ο Παναιτωλικος έχανε αλλεπάλληλες ευκαιρίες, ήρθε ο Ναλμπαντης με πολύ ωραία ατομική προσπάθεια να ισοφαρίσει στο 72′ για τον Εθνικό Γαζωρου και να επιβεβαιώσει τον άγραφο νομό του ποδοσφαίρου.

Στο τελευταίο τέταρτο ο προπονητής του Παναιτωλικού Νίκος Καραγεωργιου έριξε στο ματς τους Μπακακη, Δαρλα και Κουτσοσπυρο για ανατρέψει την κατάσταση και πάρει το τρίποντο,όμως ο Εθνικός έκλεισε τους διαδρόμους προς την εστία του. Στο 85′ ήρθε η φάση που έγειρε το ματς προς τον Εθνικό, όταν ο Τακιδης σε γύρισμα του Ακουαρο έδωσε στον Σακη Γκογκα έτοιμο γκολ ο οποίος δεν έχασε την ευκαιρία κι έκανε το 1-2.

Στο 89′ ο Κουτσοσπυρος με κοντινή προβολή είχε το τέταρτο δοκάρι για τον Παναιτωλικο που προσπαθούσε πλέον να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης και το κατόρθωσε τελικά με τον Κουτσοσπυρο με εκτέλεση πέναλτι στο 94′ , το οποίο κέρδισε ο Φαβαλι από τον Αποστολιδη.

Παναιτωλικός (Νίκος Καραγεωργίου): Τακίδης, Κούσας, Ακουάρο, Ιωάννου, Μπογκντάνοβιτς (77′ Μπακάκης), Γκόλιας, Σφακιανάκης, Φαβάλι, Γιάνεφ (81′ Δάρλας), Πάσας, Καμαρά (77′ Κουτσοσπύρος).

Εθνικός Γαζώρου (Παναγιώτης Διλμπέρης): Αποστολίδης, Γαλακτερός, Κουκόλης, Καμπίας, Νύρλας, Σαββίδης (59′ Μερεσιώτης), Γεωργιάδης, Αλεξάντροβιτς (65′ Ζιγκερίδης), Κωνσταντινίδης (80′ Καρυπίδης), Ναλμπάντης, Γκόγκας.