Βαθμολογική ανάσα στον Πανσερραϊκό έδωσε ο… Φουρτάδο με δύο τέρματα κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας

Σπουδαία βαθμολογικά νίκη με 2-0 πέτυχε ο Πανσερραϊκός κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας το μεσημέρι του Σαββάτου 7/11 στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών.

Τα γκολ σημείωσε ο συνήθεις ύποπτος ο… Φουρτάδο (μοναδικός σκορερ της ομάδας στους έξι αγώνες που έδωσε στη Football League)

Τα «λιοντάρια» με τη πλάτη στο τοίχο (αφού ήδη μετρουν δύο εντός έδρας ήττες) μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένοι να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Στο 6’ μόλις λεπτό σουτ του Μπέριαν ανάγκασε τον Κουτσόπουλο  να πραγματοποιήσει μια δύσκολη επέμβαση, αποτρέποντας το γκολ.

Στο 20’ συνεργασία Ραμίρες, Φουρτάδο, Μπεριάν, σέντρα του τελευταίου, αλλά ο Κουτσόπουλος πρόλαβε τον αμαρκάριστο Πόποβιτς.

Στο 22΄ήταν η σειρά της Καρδίτσας να δημιουργήσει την πρώτη ευκαιρία στα καρέ του Πανσερραϊκού, αλλά σουτ του Μαυριά, μπλόκαρε ο Ανδρούτσος.

Το σλάιντ απαιτεί την χρήση JavaScript.

Στο 27’ ο Πανσερραϊκός πραγματοποίησε αντεπίθεση, ο Φουρτάδο βρήκε τον Μπεριάν που βγήκε μόνος απέναντι από τον Κουτσόπουλο, αλλά πλάσαρε πάνω στον γκολκίπερ της Καρδίτσας

Στο 31 συνεχίστηκε το επιθετικό κρεσέντο του Πανσερραϊκού με πρωταγωνιστή πάντα τον Φουρτάδο, όταν σε κόρνερ που εκτέλεσε ο Ιωαννίδης, πήρε την κεφαλιά, αλλά μπλόκαρε ο Κουτσόπουλος που ήταν στην κατάλληλη θέση.

Οι επιθέσεις των «λιονταριών» καρποφόρησαν στο 34’ όταν σε εκτέλεση φάουλ ο Ραμίρες σημάδεψε το κεφάλι του Φουρτάδο, που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κουτσόπουλου, γράφοντας το 1-0, ενώ οι φίλοι της ομάδας στις κερκίδες του γηπέδου ξέσπασαν σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση κύλισε ο υπόλοιπος χρόνος και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με το που ξεκίνησε το β’ ημίχρονο είχαμε την πρώτη αλλαγή του Πανσερραϊκού με τον Στεργιανό να παίρνει τη θέση του Πόποβιτς στο 47’ που ένιωσε ενοχλήσεις.

Πέντε λεπτά αργότερα (52’) σε εκτέλεση κόρνερ του Ιωαννίδη, ο Ατματσίδης έπιασε την κεφαλιά, αλλά μπλόκαρε για μια ακόμη φορά ο Κουτσόπουλος.

Στο 57’ ήταν η σειρά της Αναγέννησης να πραγματοποιήσει τη πρώτη της αλλαγή όταν ο Μοσχάκης πέρασε στη θέση του Ακασού.

Ικανοποιημένοι φαίνονται οι διοικούντες τον Πανσερραϊκό, απο τη βαθμολογική ανάσα που πήρε η ομάδα,. Ακολουθεί η δύσκολη έξοδος στο Κισσαμικό τη προσεχή Τετάρτη στο εξ αναβολής παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής και ο αγώνας με τα Τρίκαλα στο γηπεδο της Λάρισας (χωρίς θεατές λογω τιμωρίας των Τρικάλων)

Στο 60’ οι Καρδιτσιώτες έκαναν τη δεύτερη απειλητική επίθεση στα καρέ του Πανσερραϊκού το σουτ όμως του Μοσχάκη πάνω στη κίνηση μπλόκαρε ο Ανδρούτσος.

Εφτασε το 63’ όταν ο Ατματσίδης με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Φουρτάδο μέσα στην περιοχή κι εκείνος δε δυσκολεύτηκε με πλασέ να γράψει το 2-0, σφραγίζοντας τη νίκη του Πανσερραϊκού.

Από το σημείο αυτό και μετά το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε, με τους παίκτες της Αναγέννησης Καρδίτσας να εγκαταλείπουν τις όποιες φιλοδοξίες είχαν για ένα θετικό αποτέλεσμα, τους δε παίκτες του Πανσερραϊκου να ρίχνουν τους ρυθμούς και να ψαχνουν  την ευκαιρία με αντεπιθέσεις, τους δε προπονητές να πραγματοποιούν τις υπόλοιπες αλλαγές. Για τη Καρδίτσα στο 65’ ο Τσίτας αντί του Μαυριά και στο 74’  ο Μπιτέλης αντί του Υφαντή και για τον Πανσερραϊκό στο 66’ ο Προβατίδης αντί του Μπεριάν και στο 78’ ο Βοσκόπουλος αντί του Ραμίρες

Συνθέσεις

Πανσερραϊκός (Κατσαβάκης): Ανδρούτσος, Κουκόλης, Σιάκκας, Ιωαννίδης, Μπέριαν, Ολίσε, Ραμίρες, Ατματσίδης, Ρούτσης, Πόποβιτς, Φουρτάδο

Αν. Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας, Δημόπουλος, Γκόλιας, Κισκαμπάνης, Ακασού, Καραχάλιος, Υφαντής, Τσούκαλος, Μαυριάς, Μπλέντι

(πηγη video: panserraikos Che Guevara club)