Βαθμός ισοπαλίας του Εθνικού Γαζώρου με τον Αιγινιακο

κέρδισε πέναλτι από τον Σαμαρά, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Γαϊδαρτζής, ο Τόλιος απέκρουσε σε πρώτη φάση, όμως ο Γαϊδαρτζής πήρε το ριμπάουντ και στο 75΄ ισοφάρισε για τον Εθνικό

Ισόπαλος με 1-1 αναδείχθηκε ο ΕΘΝΙΚΟΣ με τον ΑΙΓΙΝΙΑΚΟ στον εκτός έδρας αγώνα στο πλαίσιο της 14ης Αγωνιστικής της Football League, το Σάββατο 4/1/2014.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Ο ΕΘΝΙΚΟΣ προσπάθησε να αιφνιδιάσει από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, όταν ο Σέρντιτς στο 5΄ επιχείρησε δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ο Αιγινιακός όμως με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πέντα, στο 17΄ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μέλκα και έκανε το 1-0. Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό να ισοφαρίσει στο 25΄ με δυνατό σουτ του Σέρντιτς που χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Τόλιου. Στο 39΄ ο Μέλκας αποκρούει σωτήρια, σουτ του Καρακατσάνη. Και στο 43΄ ο Ναστέφσκι με σουτ στέλνει την μπάλα άουτ. Το ημίχρονο βρίσκει τον Εθνικό πίσω στο σκορ με 1-0.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Στο δεύτερο ημίχρονο άλλη μία μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό να ισοφαρίσει, όταν στο 66΄ ο Γαϊδαρτζής βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα αλλά ο δεύτερος κατάφερε να αποκρούσει το σουτ. Στο 73΄ ο Κωνσταντινίδης κέρδισε πέναλτι από τον Σαμαρά, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Γαϊδαρτζής, ο Τόλιος απέκρουσε σε πρώτη φάση, όμως ο Γαϊδαρτζής πήρε το ριμπάουντ και στο 75΄ ισοφάρισε για τον Εθνικό διαμορφώνοντας το 1-1, τελικό σκορ του αγώνα.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μ. Κατσαβάκης): Μέλκας, Τζούριτς, Μερεσιώτης, Νύρλος (62΄ Παπαβασιλείου), Τσουβαλτσίδης, Δέντσας, Χατζηδημητρίου, Σέρντιτς (28΄ Παπαδόπουλος), Κωνσταντινίδης (84΄ Παναγιωτίδης), Γαϊδαρτζής, Ναστέφσκι

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κ. Νικολαΐδης): Τόλιος, Λαζαρίδης (77΄ Πετκάκης), Δήμου, Γιαζιτζόγλου, Χατζής, Φαμπίνιο, Δεμηρτζόγλου, Πέντα (72΄ Γεωργίου), Καρακατσάνης, Γκέσιος (57΄ Κουτσοσπύρος)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Φαμπίνιο, Χατζής, Σαμαράς, Παπαβασιλείου, Ναστέφσκι

ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Καρακατσάνης (2η κίτρινη)