Βραβείο του ΣΕΓΑΣ στον ΓΣ Σέρρες’93 για τις επιδόσεις του 2018

Έπαθλο «ευ αγωνίζεσθαι» στον συναθλητή του Μπουτσιούκη που του παρέδωσε το χρυσό μετάλλιο

Βραβείο του ΣΕΓΑΣ στον ΓΣ Σέρρες’93 για τις επιδόσεις του 2018

Ο ΣΕΓΑΣ όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος βράβευσε το βράδυ της Παρασκευής 8/2 εκείνους και εκείνες που τίμησαν με την αγωνιστική τους παρουσία τα χρώματα της ελληνικής ομάδας και έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό στις μεγάλες διοργανώσεις.

Ο Αθλητικός σύλλογος ΓΣ Σέρρες 93 ήταν ανάμεσα στα 5 αθλητικά σωματεία (σε σύνολο περισσότερων από 300) που βράβευσε ο ΣΕΓΑΣ, γιατί διακρίθηκαν στην αθλητική χρονιά που μας πέρασε καθώς αναδείχθηκε  νικητής στη γενική βαθμολογία του Βορείου Ομίλου στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ16.

Σε δηλώσεις της η πρόεδρος του Συλλόγου κυρία Φωτεινή Αραμπατζή που παρέλαβε το βραβείο μαζί με τον προπονητή του συλλόγου Σάββα Κεφαλίδη από τον  πρόεδρο του ΣΕΓΑΣ Κώστα Παναγόπουλο είπε:

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο σύλλογος μας ΓΣ Σερρες’93 βραβεύτηκε από το ΣΕΓΑΣ στην ετήσια βράβευση των καλύτερων αθλητών και συλλόγων το 2018. Το βραβείο αυτό αποτελεί ηθική αναγνώριση για το σοβαρό και σημαντικό έργο των αθλητών, προπονητών και διοίκησης και αυτή τη χρονιά. Συνεχίζουμε και το 2019 στοχεύοντας ψηλότερα!!!!

Βραβεύτηκε ο συναθλητής του Μπουτσιούκη που του παρέδωσε το χρυσό μετάλλιο

Στα χαρακτηριστικά της εκδήλωσης το έπαθλο Ευάγγελου Δεσπάστα (ευ αγωνίζεσθαι) στον αθλητή του δεκάθλου Αθανάσιο Παρασκευά καθώς στη συνάντηση Ελλάδας-Κύπρου στο έκτο κατά σειρά αγώνισμα του Δεκάθλου, στα 110μ εμπόδια ο αθλητής Βασίλης Μπουτσιούκης (ΟΦΚΑ Σέρρες) που μέχρι τότε προηγείτο στη βαθμολογία, τραυματίστηκε και μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο της Λευκωσίας.

Με την αποχώρηση του Μπουτσιούκης την πρώτη θέση κατέλαβε ο Παρασκευάς, που όμως με το τέλος των αγώνων ο Θανάσης Παρασκευάς επισκέφθηκε στο Νοσοκομείο τον Βασίλης Μπουτσιούκης και του παρέδωσε το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε λέγοντάς του ότι ανήκει σε αυτόν.

Αναλυτικά οι αθλητές και αθλήτριες που βραβεύθηκαν

  • Κατερίνα Στεφανίδη/Μίτσελ Κρίερ (επί κοντώ – ΑΟ Φιλοθέης) 1η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοιχτού, 3η Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού
  • Βούλα Παπαχρήστου/Γιώργος Πομάσκι (τριπλούν – ΑΕΚ) 1η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοιχτού, 6η Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού
  • Μίλτος Τεντόγλου/Γιώργος Πομάσκι (μήκος – ΓΣ Γρεβενών) 1ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοιχτού
  • Μαρία Μπελιμπασάκη/Κώστας Ηλίας (400 μ. – Πανναξιακός) 2η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοιχτού
  • Νικόλ Κυριακοπούλου/Ανδρέας Τσώνης (επί κοντώ – ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 2η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοιχτού
  • Δημήτρης Τσιάμης/Δημήτρης Σιούντρης (τριπλούν – ΟΣΦΠ) 3η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοιχτού
  • Κώστας Φιλιππίδης/Δημήτρης Κυτέας (επί κοντώ – ΠΓΣ) 6ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοιχτού, 7ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού
  • Αντώνης Μέρλος/Πέτρος Κυπριανού (ύψος – Ποσειδών Λουτρακίου) 1ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20
  • Εμμανουήλ Καραλής/Βασίλης Μεγαλοοικονόμου (επί κοντώ – ΓΣ Κηφισιάς) 5ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού
  • Οδυσσέας Μουζενίδης/Γιώργος Μποτσκαριώβ (σφαιροβολία- Κένταυρος Χαλκιδικής) 3ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20
  • Ελίνα Τζένγκο/Γιώργος Μποτσκαριώβ (ακοντισμός – Κένταυρος Χαλκιδικής) 1η Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων
  • Ολγα Φιάσκα/Γρηγόρης Κοντός (5.000 μ. βάδην – Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) 3η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18, 3η Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων
  • Σπυριδούλα Καρύδη/Παύλος Σκορδίλης (τριπλούν/μήκος – Κερκυραϊκός ΓΣ) 3η μήκος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18, 4η τριπλούν Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18
  • Σοφία Κεσσίδη/Γιώργος Μποτσκαριώβ (δισκοβολία – Κένταυρος Χαλκιδικής)
  • Παναγιώτα Δόση/Θοδωρής Δόσης (ύψος – ΑΟ Κέρκυρας 2015) 8η Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων
  • Γεράσιμος Καλογεράκης/Γιάννης Αντωνακάκης (ακοντισμός – ΟΦΗ) 2ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18
  • Σταυρούλα Κοσμίδου/Κώστας Κοροσίδης (σφυροβολία – Αίολος Μακεδονίας) 3η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18
  • Γιάννης Καμαρινός/Κυριακή Τσακίρη (110 μ. εμπ. – Ολυμπιακή Δομή) 5ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18
  • Ανθιμος Κελεπούρης/Νίκος Κελεπούρης (βάδην – Φίλιππος Βέροιας) 5ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18
  • Βασιλεία Σπύρου/Μάρκος Παππάς (3.000 μ. -Πανιώνιος) 5η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18
  • Μαρία Σεφεριάδη/Γιώργος Σεφεριάδης (5.000 μ.βάδην – Ολυμπιάδα Πάτρας) 6η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18
  • Αντώνης Σάντας/Φώτης Στεφανή (επί κοντώ – ΑΟ Φιλοθέης) 8ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18

Επαθλο Ιωάννης Σταματόπουλος (κορυφαίος ανερχόμενος αθλητής): Μίλτος Τεντόγλου
Επαθλο Κώστας Σπανίδης (κορυφαίος ρίπτης): Οδυσσέας Μουζενίδης
Επαθλο Ευάγελου Μιχαήλ (αθλητισμός και εκπαίδευση): Σοφία Κεσσίδη
Επαθλο Ευάγγελου Δεσπάστα (ευ αγωνίζεσθαι): Αθανάσιος Παρασκευάς

Σωματεία που βραβεύθηκαν

  • ΓΣ Κηφισιάς: Πρώτη θέση γενική βαθμολογία Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ανδρών/Γυναικών και Πρωτάθλημα Νέων Κ23
  • ΣΑΚΑ: πρωταθλητής στη γενική βαθμολογία του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κ20
  • ΑΓΣ Ιωαννίνων: νικητής στη γενική βαθμολογία του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κ18
  • ΓΣ Σέρρες 93: νικητής στη γενική βαθμολογία του Βορείου Ομίλου στο πανελλήνιο πρωτάθλημα 16
  • ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος: νικητής στη γενική βαθμολογία του Νοτίου Ομίλου στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ16